מגזין ביקורופא

המוח בראי הרפואה הסינית

יום שלישי, 01.5.2012, 12:33 | מאת: המערכת

המוח – האיבר הראשי במערכת העצבים שלנו – הוא גם האיבר הנחקר ביותר ברפואה המודרנית, והמסתורין הסובב אותו גדול מהעובדות הידועות עליו. מדעי המוח מקיפים תחומי מחקר רבים, מביולוגיה דרך פסיכולוגיה ונוירולוגיה, מדעי הקוגניציה, מדעי המחשב ופילוסופיה. הילה אשד, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית ומומחית בדיקור וצמחי מרפא, מסבירה כיצד הרפואה הסינית המסורתית רואה את האיבר המרתק מכולם.

אנרגיית החיים לפי הרפואה הסינית
ראשית, יש להבין כי הרפואה הסינית מבוססת על תאוריית המרידיאנים. לפי תאוריה זו, הצ'י (אנרגיית החיים) זורמת בגוף האדם בתוך רשת של 12 ערוצים או תעלות – מרידיאנים. כל איבר פנימי נושא מרידיאן משלו. נוסף על אלה יש לנו גם את האיברים המכונים extra fu (מרידיאני אקסטרה או איברי אקסטרה), הקשורים בג'ינג (ging). זהו חומר היסוד של הגוף, תמציתו, והוא אחראי על תהליכי החיים הבסיסיים ביותר: פוריות האדם, הביציות, תאי הזרע וההתפתחות הגופנית והמנטלית של הילד. הסינים מאמינים כי כמות הג'ינג ואיכותו נקבעים לפני הלידה, והיכולת להשפיע עליו במהלך החיים קטנה. המקבילה המערבית לג'ינג היא הדי-אן-איי.

המסלולים שבמוח
המוח, לפי הרפואה הסינית, שייך לקבוצת מרידיאני האקסטרה. הוא ניזון ופועל על סמך חמישה מסלולי האיברים החוצים את הגולגולת: כליות, כבד, כיס המרה, טחול ולב. לכל איבר יש את החלק הנפשי הייחודי לו, כשהמוח משמש מקור לקליטה, עיבוד ושידור אותות מחמשת האיברים הללו. לכן, נזק מוחי יפגע בהרמוניה של פעילות האיבר, בהתאם למיקום הנזק.

כליות: פגיעה בהן תתבטא בקשיי בליעה, קשיי הליכה וחולשה או שיתוק בצד אחד של הגוף. מבחינה נפשית, פגיעה כזו תגרום לאובדן כוח הרצון והמוטיווציה.
כבד: פגיעה באיבר זה תפגום בראייה, ועלולה לגרום לחולשה עד כדי שיתוק בגפיים. מבחינה נפשית, פגיעה בכבד עלולה לגרום לעצבנות ואף לדיכאון.
כיס המרה: פגיעה בכיס המרה עלולה להוביל לפגיעות דומות לאלה הנחוות לאחר פגיעה בכבד.
טחול: פגיעה באיבר זה עלולה לגרור איבוד יכולות קוגניטיוויות (איבוד יכולות החשיבה וההבנה).
לב: פגיעה באיבר זה עלולה לגרום לאובדן הכרה, ובמקרים קיצוניים גם למוות.

דיקור סיני, שיטה שנעשה בה שימוש בסין כבר במאה השנייה לפני הספירה, היא דרך אחת שבה, לפי הרפואה הסינית, אפשר להתמודד עם מחלות, להקל כאבים ולשפר את המערכת החיסונית הטבעית של הגוף. הדיקור גורם לגירוי חושי חזק, שבתורו משפר את זרימת הדם וגורם לשחרור חומרים סביב האזור הפגוע.