מגזין ביקורופא

הקשר בין אף, אוזן וגרון

יום שלישי, 01.5.2012, 12:54 | מאת: מערכת

"מחר ניקח אותך לרופא אף-אוזן-גרון" הוא משפט שרבבות הורים ברחבי העולם אומרים לילדם המנוזל שמתלונן גם על כאב בגרונו או באוזניו. אז מהו באמת הקשר בין שלושת האיברים הללו, ומדוע הם נלמדים תחת מטריית התמחות אחת? לענף ברפואה כירורגית המתמחה במחלות במערכת האף, האוזן, הגרון, הראש והצוואר קוראים אוטולרינגולוגיה. כשמבינים את תחומי האחריות של רופאי אא"ג מבינים כיצד כל האיברים הללו קשורים:

אף: רופא אא"ג מטפל במחלות בחלל ובגתות האף (סינוסים), מטפל באלרגיות ובבעיות המתעוררות בחוש הריח, בנשימה דרך האף ובמראה וצורת האף.
אוזן: כאן מעניק רופא אא"ג טיפול רפואי וכירורגי בבעיות שמיעה, דלקות אוזניים, בעיות בשיווי משקל ויציבות, כאבי עצבים ובעיות מולדות של האוזן החיצונית (אחד משלושת חלקי האוזן, הכולל את אפרכסת האוזן, תעלת האוזן ואת המשטח החיצוני של עור התוף) והאוזן הפנימית (אחד משלושת חלקי האוזן, הכולל את שבלול האוזן).
גרון: בעיות בגרון כוללות בעיות בתיבת הדיבור, בקנה ובוושט (לרבות בעיות קול, בליעה ונחירות).
ראש וצוואר: כאן נמצאים העצבים האחראים על הראייה, הריח, השמיעה ותנועות הפנים. רופא אא"ג מטפל במחלות זיהומיות, גידולים, מומי פנים, עצמות ורקמות של פנים הראש והצוואר.

על הקשר בין האף והאוזן אפשר להיווכח גם בניסוי פשוט: סתימת האף והפה וניסיון לנשוף. הניסיון יוצר לחץ באוזן. לחץ זה נוצר בעקבות הלחץ על התעלה המובילה לאוזן התיכונה (שהיא אחת משלושת חלקי האוזן וכוללת את עור התוף, חלל האוויר הנמצא בין עור התוף לעצם הגולגולת, ושלוש עצמות שמע). הקשר בין הגרון לאוזן התיכונה מתבטא בתעלת השמע, המקשרת בין הגרון לאוזן התיכונה.